20 Nisan 2009 Pazartesi

istanbul'un en iyi 20 butiği

1
kop-art
Trendlerin üzerine basan ve hatta onlarla dalga geçen Kop-Art, nev-i şahsına münhasır tarzlara hizmet veriyor. Burada satılan her şeyden bir tane üretiliyor. Fotokopi makinesinden çıkmış gibi görünmek isteyenlerin tercih edeceği bir üretim şekli değil tabii bu. Kop-Art’ı Beyoğlu’ndaki türevlerinden ayıran ise buranın bir giysi dükkânından çok daha fazlasını ifade ediyor olması. Kop-Art’ın yaratıcıları Gamze Fidan ve Cansu Aybar, giysi tasarlamanın dışında video art çalışmaları ve p(art)i organizasyonlarıyla da fikirlerini dışavuruyorlar. Fanzinler, müzik CD’leri ve aksesuarlar da kıyafetler kadar ilgi çekici.

Turnacıbaşı Sokak 34/A, Beyoğlu
www.kop-art.com
Her gün 12.00-21.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

2
Inui
Nişantaşı’nın “Benden alışveriş yap!” diye bağıran butiklerinin arasında daha mütevazı bir duruşu olan Inui, avangard tasarımcıları biraraya getiriyor. Inui’deki avangard tasarımların giyilebilenden ziyade seyirlik parçalardan oluştuğunu sanmayın sakın. Hüseyin Çağlayan, Anne Valerie Hash ve Noir gibi isimlerin tasarımları, kendi tarzının DNA’sını çözmüş olanların giyebileceği türden.

(0212) 296 60 10
Maçka Caddesi Zekipaşa Apartmanı 12/A, Teşvikiye
Pazar hariç her gün 10.30-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

3
Mine Kerse
Metrekare başına düşen yaratıcı insan bolluğuyla ünlü Çukurcuma’da, Mine Kerse kendi ismini taşıyan dükkanında çanta, şapka ve ayakkabı satıyor. Moda dergilerinin her ay yeni bir ‘must-have’ çanta ilan ettiği günlerde Mine Kerse’nin tasarladığı çantalar tam da aradığımız şey aslında. Onun çantalarını farklı kılan hem tasarımını hem de dikim ve yapımını bizzat kendisinin üstlenmesi. Kerse, tasarımlarında kanvas, çadır bezi, deri, yün ve keçe gibi malzemeleri, dikiş makinesi kayışı, köpek tasması ve palaska gibi alışılmışın dışında materyallerle birleştiriyor.

Faik Paşa Yokuşu 1/A, Çukurcuma
Pazar hariç her gün 10.30-19.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

4
Art.i.choke
Türkçe meali ‘boğazıma takılan sanat’ veya ‘enginar’ olan Art.i.choke, kendisini keçe tasarımcısı olarak tanımlayan Öykü Thurston’ın tasarımlarını ağırlıyor. Thurston Japonya’da eğitim aldığı sırada keçeye o kadar tutkuyla bağlanmış ki, üniversite bitirme projesinde keçeden tasarladığı bir ev projesi sunmuş. “Keçeden giysi mi olurmuş?” demeden önce Thurston’ın tasarımlarını görmeniz gerekiyor. Tamamı el yapımı olan hırkalar, ceketler, çantalar ve şallar çok kaliteli bir yünden yapıldığı için terletmiyor, sertleşmiyor ve batmıyor.

(0212) 249 98 92
Faik Paşa Yokuşu 1, Çukurcuma
www.artichoke212.com
Pazar hariç her gün 10.00-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

5
Cashmere in Love
Adı üstünde ‘Cashmere in Love’ hepimizi kaşmir aşığı yapmayı hedefleyen bir butik. Halihazırda kaşmiri sevmek için birçok nedenimiz var zaten. Vücutta yokmuşçasına yumuşak bir dokuya sahip olması ve lüks olduğunun beş metre öteden bile fark edilmesi bu nedenlerden bazıları. Esra Bezek’in tasarladığı kaşmir trikolar ‘casual chic’ kategorisinde yer alıyor. Yani, günlük kıyafetlerinizi tamamlayabileceğiniz şık parçalar. İngiliz old school tarzını seven erkekler de ‘Cashmere in Love’da aşık olacakları süveter, hırka ve kazaklar bulacaklar.

(0212) 343 92 28
Teşvikiye Caddesi İzgu Apartmanı 172/2, Nişantaşı
www.cashmereinlove.com
Pazar hariç her gün 09.00-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

6
Sedef Çalarkan Design Shop
Sedef Çalarkan Design Shop’a adımınızı attığınızda ilk dikkatinizi çekenler butiğin çarpıcı renkleri ve Çalarkan’ın imzası haline gelen Osmanlı padişahlarının baskıları oluyor. Çalarkan’ın tasarımlarını kitsch bulacak olursanız Ezra ve Tuba Çetin kardeşlerin Etcetura markasına göz atmalısınız. İkilinin yarattığı heykelsi formlara sahip tasarımlar tam da yeni sezonun ruhuna uygun. Butikte, 1921 Jeans, Johnson Motors ve Steve McQueen tişörtlerin yanı sıra Aziz Sarıyer’in tasarladığı mobilyalar satılıyor.

(0212) 241 34 87
Abdi İpekçi Caddesi Milli Reasürans Pasajı 7-8, Teşvikiye
Her gün 09.30-21.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

7
Atölye Mariposa
Amélie Poulain bir film kahramanı olmasaydı, Virginia Woolf da hâlâ yaşasaydı birlikte alışverişe çıktıklarında ilk uğrayacakları yer Atölye Mariposa olurdu. Viktorya döneminin İngiltere’sini yâd eden çiçek desenli elbiselerden hangisini alacaklarını şaşırırlardı şüphesiz. Alışverişlerini geniş kenarlı birer şapka alarak tamamladıktan sonra burada satılan porselen fincanlardan çaylarını yudumlarlardı.

Şimşirci Sokak 11/A, Cihangir
(0212) 249 04 83
Hafta içi 10.00-20.00, hafta sonu 11.00-21.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

8
Ece Sükan Vintage
Ece Sükan, butiğini açana kadar ikinci el kıyafetlere ‘başkalarının eskisi’ gözüyle bakıldığı için Beyoğlu’nda bu tarz kıyafetler satan ancak birkaç mağaza bulunuyordu. Ece Sükan Vintage, Nişantaşı’nın göbeğinde açılınca vintage kıyafetlerin öyle ‘eski püskü şeyler’ olmadığı da anlaşıldı. Her fırsatta vintage kıyafetler giymeyi çok sevdiğini söyleyen Sükan, butikte satılanları yurtdışından kendi getiriyor. Burada Yves Saint Laurent, Chanel, Prada ve Lanvin gibi ünlü markaların vintage parçaları satılıyor. Gözlük ve şapka gibi aksesuarlar da özel bir ilgiyi hak ediyor.

(0212) 233 54 39
Ahmet Fetgari Sokak 152, Teşvikiye
www.ecesukanvintage.com
Pazar hariç her gün 11.30-19.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

9
Midnight Express
Ülkenin kara lekesi ‘Midnight Express’le dalga geçmek ve sarkastik olmak için bu ismi butiğine seçmek her babayiğidin harcı değildir. Moda tasarımcısı Banu Bora ve mimar Tayfun Mumcu’nun ürünü olan Midnight Express, Mısır Apartmanı’nı daha da güzel kılan öğelerden. Butik, Ümit Ünal, Bora Aksu, Hakan Yıldırım, Avshalom Gur, Yazbükey ve Apriati tasarımlarının yanı sıra Banu Bora’nın Midnight Express koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Kapalıçarşı’dan zanaatkârların ürettiklerini ve Tayfun Mumcu’nun tasarımlarını da burada bulacaksınız.

(0212) 251 19 68
İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı 163/5, Galatasaray
www.midnightexpress.com.trŞube:
(0212) 257 95 14
Cevdet Paşa Caddesi Germencik Sokak Bebek Palas Apartmanı 1, Bebek
Pazar hariç her gün 10.00-19.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

10
Zeckié
Zeckié markasının yaratıcısı Zekiye Koçarslan kendi deyimiyle neo art deco takılar tasarlıyor. Koçarslan, Milano’da aldığı moda eğitiminin ardından İtalyan heykeltraş ve tasarımcı Davide de Paoli’yle birlikte çalışmış. Yurda dönünce Zeckié için antik İstanbul motifleriyle modern materyalleri birleştirdiği takılar tasarlamaya başlamış. Fransız Sokağı’nın girişindeki şirin butikte Koçarslan’ın takılarının dışında dekorasyon objeleri ve ilginç tişörtler de satılıyor.

(0212) 245 91 56
Hayriye Sokak 18/B, Galatasaray
www.zeckie.com
Her gün açık. Kredi kartları geçerli.

11
Second Chance
Second Chance’in sahiplerinden biri kendine has tarz yaratma konusunda usta olan model Ahu Yağtu. Kıyafetlere ikinci bir şansın verildiği butikte 50’lerden günümüze birçok döneme ait parçalar bulunuyor. Burada satılanlardan elde edilen gelirin bir kısmı Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor.

(0212) 265 07 51
Küçük Bebek Caddesi Bebek Bostanı Sokak 7, Bebek
Pazar hariç her gün 10.00-19.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

12
Porto Bello
Her Cumartesi Notting Hill Gate metrosundan çıkıp yağan yağmur eşliğinde Portobello markete gidemiyorsanız, Cihangir’deki Porto Bello butiğe gitmenizi öneriyoruz. Yani, Londra’yı ayağınıza getiriyoruz. “Hiçbir şey Portobello marketin yerini tutmaz” demeyin. Buradaki vintage elbise ve gelinlikleri, binbir çeşit maskeleri, şapkaları ve eldivenleri görünce bana hak vereceksiniz.

(0212) 292 71 23
Cihangir Caddesi 31, Cihangir
Pazar hariç her gün 10.00-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

13
Pied de Poule
Pied de Poule’un sahibi Şelale Gültekin, anneannesinin 1940’lı yıllara ait giysilerini saklayarak başlamış ikinci el kıyafetleri biriktirmeye. Butikte vintage kıyafetlerin yanında çok geniş bir aksesuar seçkisi bulunuyor. Özellikle sayısı 300’ü bulan şapkalar harika. Şelale Hanım’dan özel istekte bulunursanız, korseler, ipek çoraplar ve enteresan formlu sütyenlerden oluşan 1900’lerden kalma iç çamaşırı koleksiyonunu sergilemekten büyük keyif alacaktır.
(0212) 245 81 16
Faik Paşa Yokuşu, Çukurcuma
Pazar hariç her gün 12.00-18.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

14
Yegi Nim
Büyükannelerin ördüğü kazakların kalplerimizde özel bir yeri vardır. Ama usta bir elden çıkmış trikolara da yer açabiliriz bence. Deniz Yeğin’in tasarladıklarını Kanyon’daki butiğinde gördüğünüzde bu yeri açmaktan çekinmeyeceksiniz. Nüktedan ve otantik olarak tanımladığı triko kazaklar, hırkalar ve elbiseler, her gardırobun ihtiyaç duyacağı cinsten.

(0212) 771 49 45
Kanyon, Levent
www.yeginim.com
Her gün 10.00-22.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

15
Atmospheresİki dirhem bir çekirdek giyinmeyi seven kadınların alışveriş rehberlerinde mutlaka bulunması gereken bir adres Atmospheres. Fransa, İtalya ve Amerika’dan ithal edilen kıyafetlerin yanı sıra Cengiz Abazoğlu ve Özlem Kaya’nın tasarımları da satılıyor. Marka skalasında Abercrombie, Arden B ve Maje gibi ünlü isimler var.

(0212) 230 22 84
Maçka Caddesi 59/D, Teşvikiye
Her gün 10.00-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli

16
Bis Wear
Zeckié’ye gelmişken yan komşusu Bis Wear’e uğramadan Galatasaray’dan ayrılmak olmaz. Uğraşısız havalı görünmenin kitabını yazmaya kalksam hiç şüphesiz Bis Wear’de satılan her parçaya yer vermek isterdim. Reyhan ve Risalet Ertürk adlı iki kız kardeşin eseri olan Bis Wear’de kıyafetler, kadın ve erkekler için sınırlı sayıda üretiliyor. “Yeni sezon trendlerinin sözünden dışarı çıkmam” diyorsanız, bu cool butiğin civarında dolaşmamanızı tavsiye ediyorum.

(0212) 244 77 35
Hayriye Sokak 20/3, Galatasaray
www.biswear.com.tr
Pazar hariç her gün 09.00-19.0 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

17
Bilstore
Bir tutam Brit gençliği stilini retro öğelerle karıştıran Fred Perry’nin kadın ve erkek koleksiyonlarını satması Bilstore’u sevmemiz için yeterli bir sebep aslında. Mağazanın geniş marka yelpazesinin sadece Fred Perry ile sınırlı olmaması orayı daha da çok sevmemiz anlamına geliyor. Poetic Licence’ın oyunbaz ayakkabıları, Bil’s’in birbirinden farklı modellerdeki beyaz gömlekleri, Puma ve Nike’ın özel koleksiyonları ve Uslu Airlines’ın makyaj malzemelerini bir arada bulabileceğiniz başka bir mağaza var mı bildiğiniz?

(0212) 353 05 40
Kanyon Kat 1, Levent
www.bilstore.com
Her gün 10.00-22.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

18
Lazy
Lazy’nin televizyon ekranı şeklindeki vitrininin gözden kaçması olanaksız. Zaten vitrini görür görmez “İçerde neler var kim bilir?” sorusu kafanızı kurcalamaya başlıyor. Lazy’de satılan çoğu Japon tasarımcılara ait kıyafet ve aksesuarlar çok eğlenceli. Oradan aldığınız bir giysiyi üzerinizde gören arkadaşınızın “Nerden buldun bunu? Ne kadar? Ay bayıldım!” gibi cümleleri ardı ardına sıralaması muhtemel. Sena Çevik ve Seray Cengiz’in yarattığı Boa markasının, moda tasarımcısı Canan Hancıoğlu’nun desteğiyle hazırlanan %100 organik pamuktan üretilen koleksiyonlarını Lazy’de bulabilirsiniz. Daha bitmedi; Bilge Köprülü’nün Cicci Cocco adı altında sunduğu şahane ayakkabılar da burada.

(0212) 252 31 55
Yeniçarşı Caddesi 9/A, Galatasaray
Pazar hariç her gün 12.00-20.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

19
A46
Abartıdan, takıp takıştırmaktan hoşlananlar için ideal bir butik A46. Tuvana Büyükçınar’ın tasarladığı taşlı, çiçekli, böcekli kıyafetler, süslü püslü genç kızlara hitap ediyor. A46’daki gece elbisesi çeşitleri burayı mezuniyet töreni, düğün ve kına gecesi gibi etkinlikler için çıkılan alışverişin vazgeçilmez adresi haline getiriyor. Manoush ve Hello Kitty markalarının varlığı A46’yı özel kılmaya zaten yetiyor.

(0212) 233 90 31
Abdi İpekçi Caddesi 46, Nişantaşı
Pazar hariç her gün 10.00-19.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

20
NR 39
‘Ayakkabı almadan duramama’ gibi kronik bir hastalıktan muzdaripseniz NR 39’a uğramayın. Ya da ‘Bir kadının asla çok fazla ayakkabısı olamaz’ mottosunu kulağınıza küpe yapıp buraya sık sık uğrayın. İpek Yılmaz’ın tasarladığı tamamı el yapımı, gerçek deriden ayakkabıların her birine birer sanat eseri muamelesi yapın. Hatta beğendiğiniz bir modelin ‘peep toe’ versiyonunu istediğinizi söyleyin, size özel bir tasarım yapılsın.

(0212) 241 40 59
Süleyman Nazif Sokak 39, Nişantaşı
www.nr39.com
Pazar hariç her gün 08.30-20.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

kaynak: www.timeoutistanbul.com

galata moda zamanı:)

Galata Moda Yeniden Başlıyor!İstanbul’un yeni moda merkezi Akaretler Sıraevler’de, "Galatamoda Festivali Akaretler" ikinci kez başlıyor! 6-10 Mayıs arasında Türkiye’nin en önemli moda tasarımcılarından 31’i, özel hazırladıkları koleksiyonlarını tüm İstanbullular’a sunacak.

Galatamoda Festivali Akaretler, Moda Tasarımcıları Derneği tarafından iki yıl içinde gerçekleştirilen sekizinci festival olacak ve bu festivallerin en büyük amacı tasarımcıların ürünlerini daha geniş kitleler ile buluşturmak. Her yıl Galatamoda Festivali birçok genç tasarımcıyı destekliyor. Tasarım okullarından öğrenciler festival kapsamında ünlü tasarımcılar ile bir araya gelme imkanı buluyor.

Beş gün boyunca ziyaretçileri yine çok özel sürprizler bekliyor.

Her gün, 10.00-22.00 arasında özel müzik yayını olacak. Özlem Süer, Arzu Kaprol, Elif Cığızoğlu, Özgür Masur, Ezra-Tuba Çetin gibi ünlü tasarımcıların katılacağı etkinlikler gerçekleşecek.

kaynak: www.hurriyet.com
görsel: www.modacadisi.com

harika bir haber!