28 Eylül 2011 Çarşamba

Sorumlu Blog: Bize İyi Kalbin Gerek..


Fotoğraf: Dilan Bozyel
Proje Ana Sponsoru: M.A.C.
Proje Ortağı: Pozitif Yaşam Derneği


Türkiye’nin En Çok Okunan Sosyal Medya Yazarları İyi Kalpli Bir Proje İçin Bir Arada


Sosyal Medya Önyargıya Karşı

“SorumluBlog: Bize İyi Kalbin Gerek” Fotoğraf Sergisi M.A.C Kozmetik Ana Sponsorluğunda 1-15 Ekim Tarihleri Arasında Taksim Metro İstasyonu yürüyen bantlar katında…

Gardrobunuzu açıyorsunuz giyecek hiçbir şeyiniz yok! Sevgiliniz sizinle pek ilgilenmiyor, belki de hak ettiğiniz maaşı almıyorsunuz diye hayıflanıyorsunuz… Canınız sıkılıyor, internete dalıp can sıkıntınızı giderecek bir şeyler arıyorsunuz. Sonra bir kadın görüyorsunuz, küçük bir bütçeyle nasıl iyi giyineceğinizin ipuçlarını veriyor. Başka bir tıklama sizi sevgilisinden ayrılan bir adamın sivri dilli dünyasına götürüyor, bir başka tık ben de sizin gibi işimden nefret ediyorum diyor Arama motorlarından oturma odamıza giren bu insanlar hayatlarını bloglarına dökerek yaşıyor… Hepsi farklı karakterlere, farklı dünyalara, farklı bakış açılarına sahip… Tek ortak noktaları bitmek tükenmek bilmeyen paylaşma aşkları…

Her gün ne giydiklerini, nerelere gittiklerini, ne yediklerini, ne hissettiklerini anlatan Türkiye’nin “En çok takip edilen sosyal medya yazarları” bu kez “İyi Kalpli” bir proje için bir araya geliyor. Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom önderliğinde kurulan “SorumluBlog” Sosyal Medya’nın Sosyal Sorumluluğunun bilincinde olduğu mesajını veriyor.

Proje Hakkında:

“Bize İyi Kalbin Gerek” fotoğraf sergisi profesyonel Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom tarafından “SorumluBlog” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında HIV/AIDS’e dikkat çekmek amacıyla oluşturuldu. Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel tarafından görüntülenen 20 Sosyal Medya yazarı projeye katkıda bulundu.
Hepsi birbirinden farklı 20 karakter tek bir amaç için kamera karşısına geçti.
Kimi bebek sahibi olacak bir HIV Pozitif taşıyıcısını temsil etti kimi de, HIV pozitifle yaşayanların da evlenebileceğini vurgulamak için üzerine gelinliğini geçirdi.

Projede yer alan herkesin vücüdu HIV/AIDS’in simgesi olan kırmızı kurdelelerle süslendi. Makyaj ve ve Body Paint projenin ana sponsoru olan M.a.c kozmetik tarafından gerçekleştirildi.

Kavram karmaşasını engellemek adına, kısaca tanım:

HIV: Human Immunodeficiency Virüs (İnsan Bağışık Yetmezliği Virüsü)
Bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara daha duyarlı hale gelir

AIDS: Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu)
Tedavi edilmediği durumda HIV’in neden olduğu hastalıklar bütünüdür.
Sonuçta birden fazla hastalık veya kanserlerin ortaya çıkması ile AIDS tablosu oluşur.

HIV, BİR ARADA YAŞAMAYA ENGEL DEĞİL! HIV POZİTİFLERDEN KORKMA!HIV dış ortamda oksijen ve güneş ile temas ettiğinde uzun süre yaşamamaktadır.
Kanın miktarına göre dış ortamda saniyeler, en fazla dakikalar içinde HIV ölür.
Virüsün kanla bulaşması ancak kan yolu (ortak enjeksiyon, kan nakli vb.) ile mümkündür.

HIV SOSYAL YAŞAMLA BULAŞMAZ! HIV POZİTLERİ İZOLE ETME!
HIV/AIDS DEĞİL ÖNYARGILAR ÖLDÜRÜR

HIV öpüşmek, elele tutuşmak, aynı bardak / kaptan yiyip içmek, aynı banyo ve tuvaleti kullanmak, kondom kullanarak sevişmek, aynı kuaföre gitmek, aynı objelere dokunmakla bulaşmaz. Hayatı birlikte yaşamaya ve paylaşmaya engel değildir.
HIV pozitiflerin en büyük sorunu toplum ve sevdikleri tarafından dışlanmak ya da dışlanma korkusu yaşamaktır. Tedavisi olan bir hastalığa rağmen pek çok HIV pozitifli bireyi bu önyargılar öldürmektedir.

HIV / AIDS CİNSEL KİMLİK YA DA YAŞAM BİÇİMİ İLE İLGİLİ DEĞİLDİR,
SADECE TIBBİ BİR SORUNDUR!
HIV / AIDS AHLAKİ DEĞİL TIBBİ BİR SORUNDUR!

Yanlış bilginin ya da bilgisizliğin getirdiği önyargı ve ayrımcılığa son verin!
HIV cinsel kimlik, ırk, cinsiyet, yaşam biçimi, homoseksüellik ya da heteroseksüellik ayırd etmeden her "insan" için aynı derecede
bulaşılabiirliğe sahiptir.
Korunmasız cinsel ilişki; kan nakli; kan alma/kan verme yaşamış iseniz siz de HIV testi yaptırınız. HIV partnerizini ne kadar tanıdığınız,
ya da sağlık kurumuna ne kadar güvendiğiniz ile ilgili değildir. HIV tıbbi bir sorundur ve tedavisi vardır.

twitter.com/sorumlublog
facebook.com/sorumlublog
www.sorumlublog.com

Drawing Inspiration: Haruki MurakamiFavori sitem Nowness, bizi gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan Haruki Murakami'nin eserlerinden ilham alınarak düzenlenen
Drawing Inspiration: Murakami Çizim Yarışmasına davet ediyor.Kült yazarın romanlarından yola çıkılarak yapılan resimler arasından seçim yapmak oldukça zor!