Google+ Followers

Follow by Email

23 Temmuz 2009 Perşembe

inat değil mi kardeşim!


Bir yıl boyunca her gün aynı elbiseyi giyecek

Sheena Matheiken geçtiğimiz mayıs ayında "The Uniform Project" isimli projesi kapsamında 365 gün boyunca aynı elbiseyi giymeye karar verdi.

New York’ta bir ajansta kreatif direktörlük yapan tasarımcı Sheena Matheiken, mayıs ayında başladığı “The Uniform Project” isimli projesiyle tüketim toplumunun özellikle kadınlar üzerinde uyguladığı “güzel ve farklı” olma baskısını protesto ediyor. Projenin içeriği ise gayet basit: Tüm yıl boyunca aynı elbiseyi giymek. Matheiken ayrıca projesiyle anavatanı Hindistan’daki fakir çocuklara eğitim imkanı sağlayan Akanksha Foundation isimli dernek için de yardım topluyor. İçinde dört mevsim geçireceği kıyafeti tasarımcı arkadaşı Eliza Starbuck ile birlikte hazırlayan Matheiken “Tasarım aşamasında elbisenin kullanılabilirliğini artırmaya odaklandık. Önden ve arkadan giyilebiliyor. En çok hoşuma giden şeyse cüzdan taşımayı sevmeyen biri olarak hayatımı kurtaran gizli cepleri. Ayrıca mevsim değişimlerine ayak uydurabilmem için kumaşın dayanıklı ve nefes alınabilen cinsten olmasına da dikkat ettik” diyor.

Yardımsever elbise

Matheiken’ın çıkış noktası ise kendi deyimiyle modanın “gelip geçici” tavrı. Günümüzde aynı elbiseyi üst üste giymenin bir moda hatası olarak nitelendirilmesine karşı çıkan genç tasarımcı Hindistan’da üniformanın zorunlu tutulduğu bir okulda okumuş. Okulda üniforma zorunluluğuna rağmen aksesuarlarla diğerlerinden farklı olmayı başarırmış. Matheiken, projesini okul günlerine dönüş olarak nitelendiriyor: “Okulun koyduğu kurallara karşı gelir ve kendi tarzımı yaratırdım. Şimdi aynısını moda dünyasıyla yapıyorum.”
Matheiken, bu projeyle Akanksha Derneği vasıtasıyla Hindistan’daki kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunduğunu belirtiyor: “Hindistan benim anavatanım ve her çocuk benim kadar şanslı olmuyor. Özellikle de kızlar. Hükümet bir çocuğun eğitimi için ortalama 360 dolar ayırabiliyor ve bu para ancak 10’uncu sınıfa kadar idare ediyor. Onlara yardımım dokunacağı için çok heyecanlıyım. Projeme gelecek tüm bağışlar Bombay ve Pune’da açılacak yeni okullar için harcanacak. Her gün için bir dolar bağışlıyorum. Katkıda bulunmak için sitedeki bağış bölümüne tıklamanız yeterli.”

Milliyet /Cumartesi

6 yorum:

MISSRED'S DIARY dedi ki...

konuyla alakası yok ama siu'ya gönderdiğin Çeşme önerileri için çook teşekkürler. Otto'da fındıklı votkadan, elbeso'da elmalı dondurmaya, pecos'tan midyeci şakir'e hepsini not ettim:)

seda dedi ki...

rica ederim canım, istanbul ve izmir içinde iş başındayım:)

apropo'da ya da nars restoranda gün batımına karşı margaritha da iç:) midye yerken falan kulaklarımı çınlatırsın artık!

nars demişken, alaçatı alaçatı diyor herkes, ben 6 sne önce diğer izmirlilerle alaçatıyı keşfetmiş biri olarak, biraz nars otel fanatiğiyim 2 yazdır:)

ahestebeste dedi ki...

Bunlar da ilginizi çekebilir demişsin ya işte o sayfalardan birindeyim şu an:) Hayır, iyi güzel, saygı duyulacak bir tutum ve davranış ama bu insan evladı bir yılın sonunda kendisini nasıl hissedecek, ben onu merak ediyorum, ki ben; öyle hergün değişik giyinme sevdalısı biri değilken böyle düşündüysem... Bilemiyorum, bu arkadaşın akibetini de bir yazarsın diye beklemedeyim Sedacığım. Sevgiler.

seda dedi ki...

ahestebeste, bunun benzerini çorap delisi yaptı bak: http://corapdelisi.blogspot.com/

ahestebeste dedi ki...

Bakıyorum Sedacığım, deli çoook:) ben çoook akıllıyım ya, neyse.Öpüyorum.

seda dedi ki...

:))) estafurullah! öperim!